Kohán Mátyás, a lap vélemény rovatvezetője szerdán hosszú publicisztikában magyarázta az okokat. 48-an maradnak az újságnál.
Az utóbbi 16 évben, Orbán Viktor kományai alatt állami hirdetésekkel életben tartott médiavállalatokra és orgánumokra nehéz idők várnak, miután az április 12-ei kormányváltás után világossá vált: pusztán piaci alapon a korábbi kormánypárt üzeneteit harsogó médiumok nem tudják fenntartani azt a létszámot, amivel eddig működtek. Ennek eredményeként az elmúlt hetekben sorra bocsájtják el a Mészáros Lőrinchez köthető Mediaworks munkatársait, megszűnt a Bors és három megyei napilap nyomtatott verziója, elküldték a Világgazdaság és a Pesti Srácok munkatársait, végül pedig a Magyar Nemzetet alakították át hetilappá a fejleményeket követően.
Most a sorban a Mandiner következett, amelyen szerdán reggel Kohán Mátyás vélemény rovatvezető tollából megjelent egy cikk, miszerint az MCC alá tartozó lapot is elérte a kirúgási hullám. „Tegnapelőtt mintegy hatvan kollégámnak – tisztességes módon, de mégis – felmondtak a Mandinernél. Nagyszerű hírszerkesztőknek, rovatos újságíróknak, videósoknak, akikért vérzik a szívem” – írta Kohán.
A cikkből az is kiderül, hogy 48-an viszik tovább a lapot, „amíg Magyar Péter el nem foglalja, azután pedig az örökségét vihetjük tovább, értéket teremteni, jó újságot írni vagyunk a Mandinernél (páran már évtizedes távlatban), ebbéli képességünket sosem veszítettük el, s ehhez keresünk partnereket – olvasóinkban, támogatóinkban, és bizony a nemzeti nagytőkében is.”
A HVG szerint akár korábban 150 embert is foglalkoztató Mandiner 2025 elején került a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC) alá. Az MCC kiadójának vezetője múlt héten éles posztban ment neki Orbán Balázsnak, aki pár nappal később lemondott az MCC alapítványának kuratóriumi elnöki posztjáról. Maga a lap sorsa is kérdéses, ugyanis mint ahogy Kohán Mátyás is utalt rá, múlt hétfőn a parlament megszavazta az Alaptörvény-módosítást, amelynek az egyik pontja a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekva) megszüntetését készíti elő: benne az MCC-vel.
A sorozatos kirúgások arra sarkallták Navracsics Tibor korábbi közigazgatási és területfejlesztési minisztert és Ferencz Orsolyát, az Orbán-kormány volt űrkutatási biztosát, hogy nyílt levélben kérjék a „nemzeti tőkéseket”, legyenek szívesek saját zsebből segíteni a „jobboldai” média fennmaradását. A két fideszes politikus Facebook-oldalán egyaránt olvasható levélben az áll, hogy az elmúlt napokban a polgári, jobboldali médiában tömeges elbocsátások zajlanak, családok egzisztenciája, emberi sorsok kerültek válságba.
via Mandiner