Média 2026. június 24

A Mandinertől hatvan embert küldenek el – folytatódnak a leépítések a fideszes médiában

Kohán Mátyás, a lap vélemény rovatvezetője szerdán hosszú publicisztikában magyarázta az okokat. 48-an maradnak az újságnál.

Az utóbbi 16 évben, Orbán Viktor kományai alatt állami hirdetésekkel életben tartott médiavállalatokra és orgánumokra nehéz idők várnak, miután az április 12-ei kormányváltás után világossá vált: pusztán piaci alapon a korábbi kormánypárt üzeneteit harsogó médiumok nem tudják fenntartani azt a létszámot, amivel eddig működtek. Ennek eredményeként az elmúlt hetekben sorra bocsájtják el a Mészáros Lőrinchez köthető Mediaworks munkatársait, megszűnt a Bors és három megyei napilap nyomtatott verziója, elküldték a Világgazdaság és a Pesti Srácok munkatársait, végül pedig a Magyar Nemzetet alakították át hetilappá a fejleményeket követően.

Most a sorban a Mandiner következett, amelyen szerdán reggel Kohán Mátyás vélemény rovatvezető tollából megjelent egy cikk, miszerint az MCC alá tartozó lapot is elérte a kirúgási hullám. „Tegnapelőtt mintegy hatvan kollégámnak – tisztességes módon, de mégis – felmondtak a Mandinernél. Nagyszerű hírszerkesztőknek, rovatos újságíróknak, videósoknak, akikért vérzik a szívem” – írta Kohán.

A cikkből az is kiderül, hogy 48-an viszik tovább a lapot, „amíg Magyar Péter el nem foglalja, azután pedig az örökségét vihetjük tovább, értéket teremteni, jó újságot írni vagyunk a Mandinernél (páran már évtizedes távlatban), ebbéli képességünket sosem veszítettük el, s ehhez keresünk partnereket – olvasóinkban, támogatóinkban, és bizony a nemzeti nagytőkében is.”

A HVG szerint akár korábban 150 embert is foglalkoztató Mandiner 2025 elején került a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány (MCC) alá. Az MCC kiadójának vezetője múlt héten éles posztban ment neki Orbán Balázsnak, aki pár nappal később lemondott az MCC alapítványának kuratóriumi elnöki posztjáról. Maga a lap sorsa is kérdéses, ugyanis mint ahogy Kohán Mátyás is utalt rá, múlt hétfőn a parlament megszavazta az Alaptörvény-módosítást, amelynek az egyik pontja a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekva) megszüntetését készíti elő: benne az MCC-vel.

A sorozatos kirúgások arra sarkallták Navracsics Tibor korábbi közigazgatási és területfejlesztési minisztert és Ferencz Orsolyát, az Orbán-kormány volt űrkutatási biztosát, hogy nyílt levélben kérjék a  „nemzeti tőkéseket”, legyenek szívesek saját zsebből segíteni a „jobboldai” média fennmaradását. A két fideszes politikus Facebook-oldalán egyaránt olvasható levélben az áll, hogy az elmúlt napokban a polgári, jobboldali médiában tömeges elbocsátások zajlanak, családok egzisztenciája, emberi sorsok kerültek válságba.

via Mandiner

Továbbiak
Az RTL műsorában erőszakos jeleneteket közvetítettek, az NMHH ezért szabta ki a büntetést.
Média | 2026. május 28.
Februárban a TV2 ismét kimagasló fölénnyel nyerte a nézettségi versenyt mindkét kiemelt korcsoportban (A18-59, A4+), teljes napon és főműsoridőben is, a főcsatornát tekintve és a csatornacsaládok körében egyaránt.
Média | 2026. március 02.