A Magyar Marketing Szövetség vállalati tagja, a Tesco 197 üzletéből az összes 400 négyzetméternél nagyobb áruházban, vagyis az előírt helyszínek mindegyikén üzembe állnak hamarosan a betétdíjas rendszer (DRS) palackvisszaváltó automatái. Az áruházlánc több mint 200 berendezést működtet, melyek egy része szabadon álló gép, több mint háromnegyede pedig beépített. Előbbiek két, míg utóbbiak 3-7 gyűjtőszekrényt tartalmaznak, melyek mindegyike 1000 db PET, ill. alumíniumpalackot, valamint 200-400 egyszer használatos üveget tud tárolni. A beépített, nagyméretű gépek ún. soft drop modullal is rendelkeznek, amely az újratölthető üvegeket kezeli, és úgy helyezi át a berendezésen belül, hogy azok ne törjenek össze.
„Számos üzletünkben egyszerre több automata is üzemel, így az újrahasznosításra váró hulladékot akár 20 gyűjtőszekrényben tudjuk tárolni. Ezáltal a visszaváltási folyamat is gyorsabb, és a vásárlóknak attól sem kell tartaniuk, hogy napközben megtelik a berendezés, ami munkatársainknak is könnyebbséget jelent az ürítések ütemezésében. Jelenleg a több mint 1700 érintett termék közül már több mint 400-at forgalmazunk visszaváltható palackban, ami a teljes választék 24 százalékát teszi ki. Az értékesítési volumen 20 százalékát adó top 10 termék csomagolásai lesznek várhatóan az első, nagy számban visszaváltott betétdíjas palackok, a következő hetekben a visszaváltott mennyiség jelentős növekedésére számítunk” – mondta Hevesi Nóra, a Tesco Magyarország kommunikációs vezetője.
Június 30. után a gyártók már csak visszaváltós címkével ellátott termékeket hozhatnak forgalomba, de a nem visszaváltható palackban kapható a termékek még a készlet erejéig, illetve a szavatossági idő végéig a polcokon elérhetők maradnak. A kötelező, 50 forintos betétdíjak a 0,1-3 literes űrtartalmú fém, műanyag és üveg anyagú, egyszer használatos palackban kapható sörökre, borokra, üdítőkre, ásványvizekre és szeszes italokra vonatkoznak. Ezek a vásárlás helyétől függetlenül visszaválthatók a Tesco üzletekben. Az újrahasználható palackok betétdíjának mértékét a gyártók határozzák meg. Ezek csak akkor válthatók vissza a Tescóban, ha ott is vásárolták őket. Az automaták mindkét esetben utalványt nyomtatnak a visszaváltási díjról, amely a 147 Tesco áruház bármelyikében vásárláskor beváltható.
„Az automatákon keresztül leadott egyszer használatos műanyag és alumínium csomagolási hulladékok a MOHU előkezelő központjába kerülnek, ahol az anyagokat szétválogatják, később pedig hasznosítás céljából értékesítik. Az üveghulladékot saját telephelyünkön központilag gyűjtjük, majd a MOHU megbízásából elszállíttatjuk a felvásárlóhoz. Az újratölthető palackokat visszárulogisztikával juttatjuk vissza a gyártókhoz” – tette hozzá Hevesi Nóra.
A Tesco a saját működésében keletkező hulladékot is igyekszik zártláncú folyamatban tartani. A vállalat egy év alatt 672 tonna, azaz kb. 33 kamionnyi, a saját működéséből származó, válogatott minőségű fóliát használt fel tescós műanyag szatyrok gyártásához, és célja, hogy az új hulladékkoncesszió keretében is elsősorban ez legyen az alapanyag az újrahasznosított anyagból készülő termékeiben. Az áruházlánc ezenkívül a szállítási, illetve raktározási tevékenységek során újrahasználható raklapokat és rekeszeket vesz igénybe, amivel aktívan hozzájárul a fenntartható, környezetbarát működéshez. A tanúsítványok szerint év alatt a Tesco így több mint 2200 tonnával csökkentette szén-dioxid-kibocsátását
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk