Az ország egyik meghatározó építőanyag-ipari gyártója, a Magyar Marketing Szövetség vállalati tagja, a Duna-Dráva Cement Kft. (DDC) évtizedek óta a fenntarthatóság elve mentén működteti a Váci és a Beremendi Cementgyárat. A fenntarthatóság, mint cégfilozófia áthatja tevékenységüket: korszerű, környezettudatos műszaki eljárásokat alkalmazva, „jó gazda” módjára kezelik a természeti erőforrásokat és folyamatosan fejlesztik gyártási technológiájukat.
Éppen ezért 2016-ban egy komplex, közel 7 milliárd forintos modernizációs folyamatba kezdtek a Váci Cementgyárban – a Beremendi Gyár modernizációjának a mintájára-, melynek folytatásaként 2019-ben egy újabb, 2 milliárd forint összértékű beruházást indítottak az olaszországi székhelyű Entsorga csoporttal közreműködve.
A beruházás első ütemében kicserélték a két hőcserélő ciklon fokozatot és a füstgáz vezetéket is, valamint új kemence– és filter technológiát is beépítettek; az eddig használt elektrofiltert korszerű, zsákos filterre cserélték. Az új szűrőrendszer előnye, hogy még üzemzavar vagy áramkimaradás esetén sem engedi, hogy kiporzás történjen.
A projekt folytatásában az Entsorga két szabadalmaztatott technológiáját valósították meg: egy 1000 m2 alapterületű alternatív tüzelőanyag tároló csarnok és 4.0-ás ipari megoldásokat is alkalmazó automatizálási rendszer készült.
A beruházás eredményeképpen a fosszilis tüzelőanyagok kiváltásával tovább csökken az egy tonna cement előállításakor keletkező szén-dioxid mennyisége. A magyar cementipar történetében először valósult meg egy emberi beavatkozás mentesen, automatikusan működő helyettesítő tüzelőanyag tároló és adagoló technológiai sor.
A 2030-as fenntarthatósági stratégia
A DDC maximálisan azonosul azokkal a törekvésekkel, amelyeket a tulajdonos, a HeidelbergCement Group határozott meg a 2030-ig tartó időszakra. Fenntarthatósági törekvéseik között szerepel az, hogy biztosítják a fenntartható jövedelmezőséget, a folyamatok és források hatékony menedzsmentje, illetve a termékek és szolgáltatások folyamatos fejlesztése által. Emellett elkötelezettek a dolgozók, a partnerek és harmadik felek egészségi és munkabiztonsági körülményeinek folyamatos fejlesztése mellett, illetve elhivatottak a globális felelősség rájuk eső részének teljesítésében.
A természetes nyersanyagok helyett az alternatív energiaforrások használatának fokozatos növelésével pedig megőrzik a természeti tartalékaikat, illetve elkötelezettek a vállalatot körülvevő közösségek szociális és gazdasági fejlődésének támogatása iránt. Végül pedig a DDC is ragaszkodik a nemzetközi emberi jogokhoz, a korrupció elleni fellépéshez és a munkahelyi alapelvekhez.
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk