„Nagyon sok stressz ér bennünket a mindennapokban, így foglalkoznunk kell a mentális egészségünk védelmével egyénileg és a csapatunkat illetően is” – állítja Nagy Krisztián, a Szaft Bisztró tulajdonosa. „Nekem azért fontos a mentális egészségemmel való foglalkozás, mert ha felborulna, akkor nem tudnám a környezetemet úgy segíteni, ahogy jelenleg, ezáltal nekik is nehezebb lenne az életük, ami végső soron ugyanúgy csapna rám vissza” – fogalmazta meg az okokat Fincza Gergely, az Y-shift digitális ügynökség alapító tulajdonosa. Ők is azok közé tartoznak, akik tisztában vannak azzal, hogy vállalkozóként is csak úgy lehetnek sikeresek és „válságállók”, ha az üzleti folyamatok mellett az emberi szempontokra is figyelmet fordítanak.
E tudatosságra azért van kiemelten szükség, mert a mentális egészségünk állapota alapvetően befolyásolja az érzelmeinket, az érzéseinket és így a tetteinket is. Hatással van a stresszkezelő képességünkre, a környezetünkhöz való viszonyunkra s a döntéshozatalunkra is. A mentális egészségünk magában foglalja az érzelmi-, a pszichológiai és a szociális jóllétünket; úgy is mondhatnánk, hogy amikor fejben jól vagyunk, akkor a privát- és az üzleti életünkben is jól mennek a dolgaink. „Az adatok alapján egyértelmű, hogy a depresszió, a szorongás a huszonegyedik század nagy betegségei, és a WHO már a munkahelyi kiégést is felvette a betegségeket és rendellenességek jegyző listájára” – mondta Schubauer Krisztina coach, szervezetfejlesztő és kommunikációs szakember. Innen nézve pedig könnyen beláthatjuk, hogy vállalkozóként, különösen nehéz időszakokban, nem engedhetjük meg magunknak a lazaságot-e téren sem.
A péknek és a multisnak is megvan a felelőssége
Schubauer Krisztina szerint a mentális egészség kérdésében mindenkinek megvan a maga felelőssége, „teljesen mindegy, hogy egy pék kisvállalkozóról vagy egy ezer fős multi alkalmazottjáról van szó, bizonyos lépéseket nekik is meg kell tenniük.” De szerinte sokszor problémát jelent, hogy sokan azt gondolják: a munkájukkal és a karrierjükkel kapcsolatban nincs a kezükben az irányítás. „Ennek éppen az ellenkezője az igaz és valójában akár egészen apró dolgokkal is tudjuk önmagunkat és a munkatársainkat támogatni” – állítja Schubauer Krisztina.
Bisztró vagy digitális ügynökség: meg lehet csinálni
Nagy Krisztián is ezt az elvet vallja, szerinte bárhol is tartunk az életünkben, folyamatosan fejlesztenünk kell magunkat. Miután az életének mindig is része volt a sport, természetes volt, hogy vállalkozóként sem mond le róla. „A rendszeres mozgás mellett a meditáció segít elengedni a negatív gondolatokat és érzéseket, felfrissít és így később tisztább fejjel tudom átgondolni az aktuális kihívásokra adható válaszokat is – tette hozzá. Esetében alapvetően is egy versengő és a feladást hírből sem ismerő emberről van szó és ennek a mentalitásnak nagy hasznát veszi a bizniszben is. A sajátja mellett fontosnak tartja a munkatársak jóllétét is, éppen ezért amellett, hogy egy támogató munkahelyi légkörben dolgozhatnak, rendszeresen kapnak masszázskuponokat is.
„Törekszem a folyamatos egyensúlyra, próbálom megtartani az azonos fókuszt a család, a sport és a munka között. Sokat segít, ha az ember már jó önismerettel rendelkezik és a megfelelő szituációkban észreveszi, hogy mit nem kellene tennie, vagy hogyan viselkedhet másképp” – tudtuk meg Fincza Gergelytől. Emellett a cégvezető közel egy évtizede úgy döntött: eltünteti az összes nem szakmai híroldalt, a politikai üzeneteket és „influenszereket” az életéből. Ennek köszönhetően csak az őt feltétlenül érintő információk jutnak el hozzá és így sokkal jobban tud azt adott pillanatra fókuszálni.
És mi mit tehetünk a mentális egészségünkért?
A mentális egészségünk védelmében megvannak a személyes teendőink is és valójában sokkal egyszerűbb a dolgunk, mint gondolnánk, hiszen nem kell hónapokra, évekre elköteleződnünk egyetlen intézmény mellett sem. Csupán annyit szükséges megtennünk, hogy az egyébként olykor valóban hosszúnak tűnő listáról kiválasztunk néhány alap- és számunkra fontos tevékenységet, s azokkal napi-heti rendszerességgel foglalkozunk. Ennek többek között része lehet az önismeret és az önreflexió fejlesztése, a rendszeres sport vagy valamilyen hobbi művelése. A pozitív gondolkodás, a negatív gondolatok átkeretezése, a meditáció, a hatékony stresszkezelés, a megfelelő minőségű alvás és a strukturált napi- és hetirend is a jóllétünket szolgálja.
Mindemellett Schubauer Krisztina további szempontokat is behozott, nézzük meg ezeket!
- Találjuk meg a személyes miértünket!
Ha tudjuk, hogy mit miért csinálunk s hogy mi motivál bennünket a munkánkban, akkor csökkenthetjük a kiégés és a mentális egészséggel kapcsolatos problémák kialakulásának veszélyét.
- Kezeljük tudatosan a tevékenységeinket!
Fókuszáljunk a bennünket energizáló, örömmel eltöltő feladatainkra és tervezzük meg úgy a napjainkat, hogy a pozitív dolgok kapjanak nagyobb figyelmet.
- Ne gyártsunk maguknak problémákat!
Sokszor olyan dolgokon rágódunk, amelyek megváltoztatására nincsen lehetőségünk, ami viszont jelentős stresszforrást jelent. Az adott helyzet átkeretezése és a pozitív tényezők megtalálása a mentális jóllétünket szolgálja. Például lehet, hogy az adott munkahelyünkön nem kaptunk fizetésemelést, de van lehetőségünk a szakmai fejlődésre. Vagy szabadúszóként nem érjük el egy nagyvállalati vezető jövedelmi szintjét, de több időnk marad az életünk egyéb területeire.
- Tanuljunk meg nemet mondani!
Tévesen gondoljuk azt, hogy vállalkozóként vagy alkalmazottént nekünk napi huszonnégy órában rendelkezésre kell állunk. Húzzuk meg a határainkat, mondjunk nemet az esti- vagy a hétvégi elérhetőségre.
- Work life balance: nézzünk rá másképpen!
Az életünkben fontos tényező a balansz, de a munka-magánélet egyensúlya a közvélekedéssel ellentétben nem egy kétpólusú állapot. Sokkal inkább egy, a különböző életterületek közötti dinamikus egyensúlyról van szó, amikor időnként egy adott terület – például a munka – túlsúlyba kerül. Valamennyi ilyen kilengés szabályozható a határok kijelölésével, megfelelő időmenedzsmenttel.
- Jelöljünk ki reális, kisebb célokat!
A reális, kisebb célok megfelelő tervezéssel elérhetőek, míg az átgondolatlan és túlságosan, akár irreálisan nagy célkitűzések jelentős stresszt és mentális terhet jelenthetnek.
- Merjük őszintén kommunikálni és vállaljuk fel az érzéseinket!
A nehéz érzések és a stressz feldolgozásában s így a mentális egészség védelmében önmagában az érzéseink kimondása is jelentős segítséggel bír.
- Ne bántsuk magunkat!
A szavaknak teremtő ereje van, így egyáltalán nem mindegy, hogy egy-egy helyzetben milyen címkével látjuk el magunkat. Az érzéseink megfogalmazásának módja hatással van az önmagunkról alkotott képre és a viselkedésünkre, akár szélsőségesen nehéz helyzetekben is.
A témáról bővebben a Tovább gombra kattintva olvashatsz!
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk