Az elmúlt pár évben egyre összetettebb kihívásokkal kellett szembenéznünk magánemberként és vállalkozóként egyaránt, ami rányomta a bélyegét a mindennapjainkra, és az eredményességünkre is. A szakemberek szerint nem ritka emiatt egyfajta megrekedtség, kontrollvesztettség és kiszámíthatatlanság érzése, ami miatt sokkal inkább a túléléssel vagyunk elfoglalva, mint a növekedéssel. De mi lehet a megoldás? Hogyan lehet ezen túllendülni? Erről kérdeztük szakértőnket, Juhász Bettina pszichológust, a Mélylevegő projekt vezetőjét.
A szakember úgy látja, hogy elsősorban a mindset-ünket (gondolkodásunkat) kell megváltoztatni, és az ún. tanult tehetetlenség állapotából kell kimozdulnunk, vagyis, ha reménytelennek is érezzük a helyzetet mégis merjünk és akarjunk változtatni rajta. Mindig van ugyanis valamilyen lehetőség továbblendülni, egy kis leleményességgel, szemléletváltással és akár egy egészen kis energia befektetéssel a meglévő dolgokból kihozni valami jobbat. Ez a képesség – meggyőződésünktől függetlenül – mindannyiunkban ott szunnyad és talán itt az ideje előhúzni a fiókból a történelmünk során sokszor bevált – ránk, magyarokra olyannyira jellemző – „tuningolás” módszerét is.
De miért is van szükség most erre még inkább, mint valaha és miből áll ez a szemlélet?
Az elmúlt években egyfajta polikrízisben élünk mindannyian a szakember szerint, hiszen 2020 elejétől megsokasodtak a válságok nemcsak országos szinten, de a világban is. Az utóbbi négy év egészen rendkívüli tapasztalás és megterhelés volt mindannyiunk számára, hiszen olyan események történtek, amelyek nagyfokú alkalmazkodást igényeltek, sok szorongással, stresszel, bizonytalansággal jártak. „Mindannyian tanultunk az iskolában arról, hogy léteztek korábban világjárványok, de a mai modern világban sokunk számára mégis teljesen elképzelhetetlen volt, hogy ilyen megtörténhet velünk. És mégis megtörtént. Ugyanez a helyzet a szomszédunkban később kialakult helyzettel is. Sokként ért minket, amikor kitört a háború.„ – magyarázza Bettina. Ez azért volt ránk nagyon rossz hatással, mert a lelki egyensúlyunkhoz, a pszichés jóllétünkhöz nagyon fontos a biztonságérzet. A bizonytalanság, vagy ha valamit kontrollálhatatlannak érzünk az egyik legnagyobb stressz forrásunk. Ehhez jött az egzisztenciális krízis is sokunknál, hiszen rengeteg munkahely megszűnt, sok vállalkozásnak esett meredeken a bevétele, vagy kellett végleg bezárnia, újragondolnia mindent. Létbizonytalanság kezdett kialakulni, amit tetézett az infláció, és a kialakult gazdasági helyzet. „Ha rosszabb állapotban vagyunk mentálisan nyilván kevésbé tudunk teljesíteni is. A tanult tehetetlenség is rátesz egy lapáttal erre. Ez úgy alakul ki, hogy ha korábban valamivel próbálkoztunk, de nem sikerült, akkor azt a végletes következtetést vonhatjuk le, hogy nekünk ez nem megy és kész!” – magyarázza a szakember. Ebben a helyzetben ki tud alakulni egy kontrollvesztett állapot, egy kilátástalanság, amikor azt érezzük, hogy annyi problémával állunk szemben, és annyira nincsenek eszközeink a megküzdéshez, hogy inkább nem teszünk semmit.
A stresszreakció Bettina szerint nem egy olyan dolog, amit ki tudunk iktatni az életünkből ráadásul nem is kell, mert ez egy teljesen normális és természetes dolog, ami felkészíti a szervezetünket a megküzdésre. Csak akkor van probléma, ha tartósan áll fenn a stresszt kiváltó tényező – hetekig, hónapokig, évekig -, mivel ebben az esetben ki tudnak merülni az energiaforrásaink, kiéghetünk, elfoghat a reménytelenség érzése. Főleg akkor, ha nincsenek eszközeink a stressz kezelésére. Ezért kell megtanulnunk hatékonyan kezelni! Erre mutatunk most pár példát.
ÉRZELMI FÓKUSZÚ ÉS PROBLÉMAFÓKUSZÚ MEGKÜZDÉS
Először is el kell döntenünk, hogy a stresszel kapcsolatos nehéz, kellemetlen érzéseket akarjuk kezelni elsősorban, vagy magát a stresszt okozó problémát! Az első az érzelmi fókuszú a másik a problémafókuszú megküzdés, amit ideális esetben akár kombinálva is tudunk alkalmazni. Úgy lehet a legjobban eldönteni, hogy adott helyzetben melyik típusú megoldásra van szükség, ha FELRAJZOLUNK EGY KÖRT EGY LAPRA, és a kör belsejébe beírunk minden olyan tényezőt a helyzet kapcsán, amit kontrollálni tudunk. Kívülre pedig azt írjuk, amin nem tudunk változtatni. Minden nehéznek tűnő helyzetben igyekezzünk megtalálni azokat a pontokat, amiket a körbe írtunk, amivel tudunk valamit kezdeni! Itt lehet alkalmazni a probléma fókuszú megküzdést. A körön kívüli dolgok – mint pl. a járvány, háború, infláció – amire nincs ráhatásunk, még ugyanúgy stresszelni fog minket, és lehetnek miatta kellemetlen érzéseink, viszont ezeknél lehet alkalmazni az érzelemfókuszú megküzdést.
A témáról bővebben a Tovább gombra kattintva olvashatsz!
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk