Orbán Péter agrármérnök üzlettársaival még 2000-ben alapította Miskolcon az ’Agrimen 2000’ céget, ami részben építőiparral, de főképp dísz és haszonkertek építésével és fenntartásával foglalkozik. Az elhivatottságát hosszú évek óta őrzi: élő egésznek tekinti a kertet és amellett, hogy növényeket, gyümölcsfákat, kerti utat hoz létre megrendelőinek, nagy hangsúlyt fektet az edukációra is: igyekszik átadni mindazt a tudást, amit anno az egyetemen és az elmúlt évtizedekben az almafák illata mellett magába szívott. A tapasztalatairól, motivációiról, és a szenvedélyéről mesélt nekünk.
Milyen speciális kihívásokkal kell szembenéznie egy kertépítőnek a vállalkozásában?
A kertépítés egy olyan tevékenység, aminek november környékén vége van, és csak márciusban kezdődik el újra. Erősen szezonális. Régebben abban gondolkodtunk, hogy legyen mindig fixen 6-8 fő alkalmazottunk, csakhogy azzal szembesültünk, hogy minden ősszel el kellett volna őket küldeni, tavasszal meg visszavenni. Nyilván ez nehézségbe ütközött, hiszen aki elmegy, és talál más munkát, azt tavaszra nem igazán lehet visszacsábítani. Szezonális munkára meg sok esetben nem a megfelelő kvalitásokkal rendelkező ember jelentkezett. Ott kellett mellette állni, de ha már ott állok mellette, megcsinálhatom én is a munkát.
Mi volt a megoldás?
Úgy hidaltuk át ezt a problémát, hogy jelenleg csak hárman dolgozunk fixen a cégben és ketten vagyunk, akik a tényleges kertépítést végezzük, így nem kell elküldeni senkit novemberben. Mi univerzálisnak gondoljuk magunkat, több területen szereztünk tapasztalatot és inkább alvállalkozókkal működünk együtt. Ezen kívül próbálunk gépesíteni, és a technológiával pótolni a munkaerőt, intenzívebbé tenni és növelni a hatékonyságunkat.
Hogy jött a kertépítés?
Agrármérnök vagyok, és az agráriumban nem igazán volt feladat egy időben, ezért kerestem az alternatívát. Valami olyasmit szerettem volna csinálni, ami kötődik a gazdálkodáshoz, a földhöz, a növényekhez, az élővilághoz. A kertépítés véletlenül jött szembe velem és megtetszett. Ez úgy történt, hogy amikor egy ideig dolgoztam Nyugat-Európában, láttam, hogy ott teljesen másként, tervszerűen gondolkodnak a kerttel, a kerthasznosítással kapcsolatban az emberek. Hazatérve próbáltam keresni a lehetőségeket, hogy kit tudnék megbízni, hogy a saját kertünket hasonlóan gondozza, de nem nagyon találtam senkit. Így jött az ötlet, hogy akkor lehet, hogy ezzel nekem kellene megpróbálkoznom.
Mennyire beruházás igényes ez a terület?
Meglehetősen! Olyan speciális földmunkagépek kellenének, hogy 50-60 millió forintos fejlesztésre is szükség lenne akár most. A megrendelőktől persze nem jön annyi bevétel, hogy nagyobb lépésekben fejleszteni lehessen, bár mostanában már jobban megfizetik a munkánkat. A miénkhez hasonló mikro vállalkozások, amiben mi is dolgozunk, nem nagyon tudják saját forrásból finanszírozni ezeket a gépeket. Nagyon sok olyan munkát feleslegesen kell így kézzel végezni, amit gépesítéssel, technológiával ki lehetne váltani. Mi próbáltuk ezt pályázati forrásból megoldani, de mire másfél év alatt elbírálták, jelentősen fölment a gépek ára, így visszamondtuk.
A témáról bővebben a Tovább gombra kattintva olvashatsz!
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk