Megváltoztatott az anyaság? Áthelyeződött a fókusz a munkáról a családra? Nem fér bele a napodba a napi 10-14 órás mókuskerék? Eluralkodott rajtad a kiégés érzése? Esetleg van egy vállalkozási ötleted, amelyet szeretnél megvalósítani? Váltanál? Nincs ok a pánikra, ebben a cikkben három sikeres vállalkozó nő példáján keresztül bemutatjuk, hogy merre és hogyan indulhatsz tovább.
Békéssy Olga, a Női Váltó magazin és a Női Váltó Vállalkozói Klub életre hívója, Pirner Alma nemzetközi holisztikus egészség és life coach, az Absolutely Woman alapítója, író és Sándor Ildikó vállalkozásfejlesztési szakember, pályázatíró és tanácsadó egyetértenek abban, hogy a saját lábunkra állni bátor tett, de megfelelő hozzáállással és szakértelemmel sikerre vihető egy jó ötlet. Ami a saját vállalkozást illeti, Olga, Alma és Ildikó is évtizedes tapasztalattal rendelkezik.
Gyerek mellett vállalkozni? Igen!
Bármikor jöhet olyan fordulópont, amikor úgy érezzük, hogy váltani szeretnénk. Különösen sokaknál fordul elő, hogy a gyerekvállalás után merül fel bennük az igény a saját vállalkozásra. Olga szerint ez egy kiváló életszakasz ehhez, mert az anyai örömök idején a nőknek végre van idejük arra, hogy átgondolják, honnan, hova szeretnének eljutni. Mint mondja, tét nélkül kísérletezhetnek ilyenkor. – Az ember ebben a helyzetben hajlamos valami nagyon másra gondolni, mint amivel korábban foglalkozott, pedig az is lehet, hogy az lesz a nyerő, amit korábban csinált, csak némi csavarral és a piaci igényekhez igazodva – fejti ki. Ő maga is a gyermekei születése után váltott, az általa nagyon szeretett televíziózást adta fel. – Nem tudtam két gyerek mellett napi tíz órát dolgozni a tévénél szerkesztő-riporterként. Pedig imádtam. De megváltoztam. Nem tudtam teljes mértékben odafigyelni a munkámra. Izgultam, hogy ötig odaér-e a multiból a férjem a családi napközibe és megszakadt a szívem, hogy csak este fél nyolcra értem haza a másféléves kisfiamhoz – idézte fel el Olga, aki végül PR- és filmes céget alapított. Idén pedig újra fordulat következett: előtérbe helyezte a vállalkozása mellett öt éve elindított Női Váltó magazint. – Rá kellett jönnöm, hogy ha nem teszem bele a teljes energiámat, akkor ez mindig hobbi projekt marad, pedig nagy potenciál van benne. Elköszöntem tehát azoktól a céges ügyfeleimtől, akikkel rendszeresen dolgoztam és januártól teljes erőbedobással a magazinra összpontosítok – avat be Olga. A Női Váltó mellett immár egy éves a Női Váltó Vállalkozói Klubjuk, amellyel tavaly Bridge Vállalkozói Közösségi díjat nyertek Womenpower kategóriában.
Pirner Alma több mint húsz éve vállalkozó, „pályakezdőként” kezdte a saját útját járni. Meghonosította Magyarországon a rúdtánc sportot, előadóművészként és táncstúdió vezetőként is komoly sikereket ért el, egzotikus tánc világbajnok, igazi színpadi ember. Azonban Alma is meghozott egy sorsfordító döntést a kisfia születésekor: a csillogó színpadi világot feladta és vállalkozását az online világba „költöztette” azért, hogy több időt lehessen a gyermekével. Az önmegvalósítást azonban nem engedte el. Férjével létrehozták az Absolutely Woman-t, amelyben Alma a személyes tapasztalatait és a megszerzett tudását holisztikus egészség trénerként adja át a nőknek. Szerinte ugyanis mindenki megérdemli, hogy megvalósíthassa önmagát az élet minden területén, és kiteljesedjen azokban a női szerepekben, amelyek neki fontosak. – A közösség ereje és támogatása hatalmas húzóerő a nehezebb napokon, egy igazi védőháló, mely megtart, egy hely, ahol önmagad lehetsz – olvasható honlapjukon. Alma segít a nőknek az önmegvalósításban egyéni mentorprogram, klub és online tréningek formájában. Közösségük ma már százezernél is több főből áll, klubjuk pedig 800-nál is több nőt támogat a világ 16 országából. A karrierváltáson töprengőkhöz szólva röviden így fogalmaz: „Legyenek bátrak, merjenek!”.
Sándor Ildikó vállalkozásfejlesztési szakember először fiatal munkavállalóból lett vállalkozó a rendszerváltást követően. – A társaimmal azt láttuk, hogy vannak piaci rések, amelyeket ki lehet használni. Akkoriban egyszerre csináltam és tanultam a vállalkozást, amely mérhetetlenül hasznos volt. Később aztán egy izgalmas feladat visszacsábított a munkavállalók világába. De azt azért kitűztem magamnak, hogy az ötvenes éveimben jó lenne ismét szabadnak lenni. És valóban, addigra összegyűjtöttem annyi tapasztalatot, kapcsolatrendszert, hogy ezt meg is tudtam lépni – fogalmaz karrierjéről Ildikó, aki a támogatások, pályázatok világában segít eligazodni a vállalkozóknak.
A jó vállalkozó személyiségjegyei
Szakértőink egyetértenek abban, hogy egy vállalkozó fő kulcskompetenciái a pozitív szemlélet, céltudatosság, bátorság, kitartás. – Egyre fontosabb az alkalmazkodóképesség is, hiszen szélsőséges piaci viszonyok jelentek meg az életünkben. Egy vállalkozónak rendelkeznie kell kockázat vállalási hajlandósággal és rendkívül fontos az is, hogy legyen nyitott a folyamatos tanulásra. Nem lehet kitűnni a többi vállalkozó közül innovativitás nélkül, amely megtestesülhet egy termékben vagy szolgáltatásban, de akár technológiában, vagy az értékesítés módjában is. Mindemellett fontos a kommunikáció, bár ennek digitális megoldásai már nem feltétlen követelik meg, hogy az illető nyitott személyiség legyen – sorolja Ildikó, Olga pedig arra figyelmeztet, hogy ez az életforma egyáltalán nem való mindenkinek. – Aki szereti, ha megmondják neki, hogy mit csináljon, akit kiborít a bizonytalanság, az, hogy nem jön a fizetésről szóló sms minden hónap tizedikén, az ne vállalkozzon – fogalmaz. Pirner Alma mindezt azzal egészíti ki, hogy egy vállalkozó esetében fontos a kíváncsiság, a fejlődni akarás, az alázat, valamint, ha emberekkel foglalkozunk, akkor az emberek szeretete. – Ha pedig még tehetségesek is vagyunk, akkor valóban fogunk tudni alkotni valami utánozhatatlant és különlegeset – teszi hozzá.
A témáról bővebben a Tovább gombra kattintva olvashatsz!
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk