„Amikor először kint jártam egy üzleti úton Kaliforniában, felfedeztem, hogy ez egy teljesen más világ. Volt egy kép a fejemben Amerikáról, de a valóság sokkal jobb volt. Akkor fordult meg a fejemben, hogy miért ne próbálhatnám ki magam itt is? Attól kezdve, már csak erre tudtam gondolni.” – avat be a kezdetekbe Csarnai Róbert – „Persze Európában is vannak lehetőségek, de itt ezek határtalanabbnak tűntek, és ebben nem tévedtem.„ Úgy döntött Floridában telepszik le, mivel csak 6 óra az időeltolódás, így az otthoni céggel is tudta tartani a mindennapos kapcsolatot. Ráadásul egész évben süt a nap, ott az óceán és kevés szabadidejében tudja gyakorolni a kedvenc hobbijait, a búvárkodást és más vízi sportokat.
Kellenek az új kihívások
Úgy érezte 20 év után már nem elég motivált: „Magyarországon már lett valamim, egy jól menő vállalkozásom, mégsem éreztem azt, hogy ezzel elértem volna bármit is. Oké, megtehetem, hogy utazgatok, és megvehetek magamnak egyszerre 3 pólót, de akkor mi van?”- veti fel az üzletember. Úgy véli áldásos állapot bizonyos szempontból, amikor valakinek nincs semmije, mert akkor nem tud hova leesni, még meg kell teremtenie az alapokat, emiatt bátor, nincs mit veszítenie, és rendkívül motivált lehet a cselekvésre. „Mikor már van valamid, akkor ez árnyaltabbá válik, – részletezi a saját tapasztalatait – mert elkezded védeni, amid van. Biztonságra törekvésből, félelemből. És emiatt a motiváció is lanyhul. Ezek miatt úgy döntöttem, ha Amerika tényleg a határtalan lehetőségek országa, akkor én belevágok. Lássuk, mire vagyok képes!” A konkrét terve az volt, hogy kitelepül, és az ottani termékeny gazdasági környezetben létrehoz valami hasonlót a fiorex.hu-hoz, csak sokkal gyorsabban, mint itthon. Erre ad magának 5 évet. Most ott tart, hogy a céget már megalapította, a vízumot megszerezte, és most kezdi az üzletét felépíteni. Már megvannak az első vásárlói is, de úgy véli még igencsak hosszú út vár rá, mire azt fogja érezni, hogy „Igen ezt megcsináltam!”
A szükséges alapok egy amerikai üzlethez
A vállalkozó úgy véli, az a legelső feladat, ha valakinek hasonló tervei vannak, hogy rendbe teszi a cégét még otthon. Ez azt jelenti, hogy a cég legyen transzparens, önjáró, legyen meg a szükséges cégvezető és a középvezetők. Mentálisan pedig hatalmas nyitottság kell az új környezetben való érvényesüléshez, rugalmasság, kitartás, elszántság és az, hogy csakis az előtte álló feladatra koncentráljon. „Ha jogosítvány kellett, akkor én csak arra fókuszáltam, mert anélkül nem tudtam továbblépni. – részletezi Róbert – Nem számított, hogy 6 órát kellett sorban állnom, mert nincs következő lépés, ha nincs meg a jogsi. Itt nem tudsz senkit felhívni, hogy segítsen.”
A következő lépés az ún. vállalkozói L vízum megszerzése
A vízumhoz be kell bizonyítania a vállalkozónak, hogy az otthoni cég nélküle is működik, valamint jó hátország, anyagi bázis lesz és tudja hozni a számokat nélküle is. „Volt olyan ismerős, akinek nálam jobban ment a vállalkozása, csak éppen mindent ő csinált, nem voltak meg a megfelelő emberei. Pedig már most úgy kell működnie a vállalkozásnak, mintha holnap exitálni akarnánk belőle, vagy el akarnánk adni.” – magyarázza Róbert. Komoly üzleti terv is kell a vízumhoz, az övé 757 oldalas lett, amiből csupán 30 oldal a tényleges üzleti terv, hogy mit akar Amerikában csinálni, az összes többi arról szól, hogy hogyan működik a cége otthon. Ezzel kell bizonyítania, hogy kellően rátermett. „Ez az egész vízum elég nagy lutri. Elvárják ugyanis, hogy hozd létre a céget. Pl. bérelj irodát, vegyél fel embereket, és indítsd is be. Készítsd el az üzleti tervedet, legyen kb. 80.000 dollár a számládon, fizesd be a gyorsított eljárásért a 2500 dollárt, – ha nem egy fél vagy egy évet akarsz várni a válaszra – majd ezután kiderül, hogy megkapod-e a vízumot. „ Róbert kitartó volt, kétszer is megkapta, mivel a covid miatt az elsőt elveszítette.
Kételyek is szegélyezik a sikerhez vezető utat
Sokan azt mondják neki, hogy ezen a tortúrán nem mennének újra végig. „Én sem tudtam mivel jár pontosan. Egy idő után persze nemcsak a céljaid hajtanak, hanem mész a befektetett pénzed és energiád után is.” – magyarázza. Sokszor végiggondolta, hogy mi van akkor, ha hazamegy. A kétely benne volt, de az amerikai jövő mindig fényesebb volt számára. „Nem való mindenkinek, az biztos. Meg kell fizetni az árát. Az ár pedig nemcsak dollárban mérhető, de lemondásokban is! „
Amikor már sínen volt az új vállalkozás, akkor jöttek az igazi felismerések.
„Amikor már a megvalósítás útján voltam, akkor már azt éreztem, hogy igenis leesik az a bizonyos karikagyűrű az ujjamról, ha meg kell csinálni olyat, amit már régen nem magam csináltam, hanem a kollégák. Azt hittem magamról, hogy ez már nem lesz gond. Aztán mégis gond lett.” – vallja be őszintén Róbert – Úgy érzi, hatalmas kettősség, amiben most van, mert Magyarországon ismerik a szakmában, itt viszont teljesen a nulláról kell építkeznie egyedül. Délelőtt a debreceni kollégáival tárgyal, de délutánra teljesen magára marad, és onnantól számára teljesen más világ veszi kezdetét. „Itt nem vagy senki, ezzel számolj, amikor leszállsz egy bőrönddel a repülőről. Ezt a valóságban megtapasztalni teljesen más, mint elképzelni.”- teszi hozzá. Úgy érzi, ilyenkor az ember alkut tud mégis kötni magával: Oké, tudom, hogy ezt miért csinálom, így ezt egy időre bevállalom!
A témáról bővebben a Tovább gombra kattintva olvashatsz!
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk