Minden online tevékenység egyik legértékesebb része, hogy pontosan mérhető, hogy mi-mikor és így miért történik. Annak érdekében, hogy a marketingre költött pénz megtérülése (ROI – Return on Investment) is megállapítható legyen, elengedhetetlen weboldalunk vagy webshopunk felvértezése bizonyos konverzió mérési eszközökkel. Mivel az egyik legelterjedtebb online csatorna a közösségi média – főleg a Facebook – így ezen platform pontosabb mérésére fogok két módszert is megmutatni. Ezekhez már valamivel mélyebb digitális alapok szükségesek, de igyekszem minden részletre kitérni a cikk során.
Hogyan mérjük hatékonyan egyes posztjaink eredményét? -> Az UTM Paraméterezés lehet a megoldás!
Az egyik legkézenfekvőbb és kényelmesebb eszköz a Google Analytics fiókhoz „kapcsoltan” használható praktikusan. Bár maga az Analytics is mér forgalmi forrásokat és a forrásokból érkező látogatók oldalon végzett tevékenységeit – ahogy ezt egy korábbi cikkben is olvashatjátok -, azonban az UTM paraméterekkel tovább pontosíthatjuk az egyes forgalmi forrásokon belüli részleteket.
Az UTM paraméterek olyan rövid szöveges kódok, amelyeket az URL-ekhez (azaz linkekhez) generálunk, hogy segítsenek nyomon követni az adott forgalmi forrás vagy kampány teljesítményét.
Mire jók az UTM Paraméterek?
- Segítenek nyomon követni a közösségi marketing posztok, kampányok és egyéb oldalak értékét, és mérni a ROI-t.
- Pontos adatokat szolgáltatnak a konverzióról a forgalmi forrásokhoz rendelten.
- Lehetővé teszik az egyes bejegyzések tesztelését a klasszikus A/B tesztelési stílusban.
Tehát, bár a Google fiókunkban biztosan láthatjuk, hogy a Facebookról érkezők közül mennyien vásároltak, azonban azt nem tudjuk pontosan megmondani, hogy ez mennyiben köthető egyes posztokhoz, vagy akár hirdetésekhez. Ám, ha a vásárlásra buzdító, vagy weboldalunk valamely részére mutató linkhez minden esetben egyedi UTM paramétert generálunk, úgy pontosan meg fogjuk tudni mondani, hogy mi történt az arra kattintó oldallátogatókkal.
Biztos ti is láttatok már következetesen felparaméterezett oldalakat, gyakorlatilag minden URL esetén a „?” után következő rész, már valamilyen paraméter – ami segíti a látogatók nyomon követését. Bár több UTM paraméter generáló eszköz is létezik, sőt vannak, akik manuálisan, vagy csak egy Excel segítségével képeznek ilyen linkeket, azonban én a Google UTM generátorát mutatnám be nektek: https://ga-dev-tools.web.app/campaign-url-builder/
Hogyan hozzunk létre UTM paramétereket?
Az oldalon gyakorlatilag szépen végig vagyunk vezetve az egyes lépéseken, és „csak” ki kell töltenünk a megadott mezőket. Azonban nem feltétlenül szükséges az összes mező használata, de van 4, ami minden paraméterezés esetén kötelező:
- Az érkezési oldal megadása – Itt fontos, hogy a pontos link kell, nemcsak a főoldal URL-je! Érdemes megnyitni a cél oldalt és bemásolni.
- A kampány forrása – pl.: Facebook, Google, Email, stb.
- A kampány marketing médiuma – pl. poszt, hirdetes, PPC, Banner, stb.
- A kampány neve – pl. tavaszi promocio, marka epites, stb. (Érdemes figyelembe venni, hogy az ékezetes karakterekkel nem nagyon tud mit kezdeni a rendszer, így inkább ékezet nélküli szavakat használjunk!)
Az összes többi mező kitöltés fakultatív, és csak akkor érdemes, ha ezzel számunkra többlet információt tudunk elhelyezni a paraméterben. Emellett azt is kiemelném, hogy hasznos elmenteni az így generált linkeket egy Excel, vagy más dokumentumba, hogy a jövőben ne legyen kavarodás és nehogy újra ugyan azt hozzuk például létre.
A megadott paraméterek alapján elkészült URL megjelenik az oldalon lejjebb görgetve. Ha olyan poszthoz, vagy hirdetéshez használnánk, ahol valami miatt látszik a teljes URL (pl. kép mellé rakjuk a posztban), akkor célszerű az oldalon található: „Shorten Link” – Link tömörítő opciót használnunk. Így vizuálisan befogadhatóbbá válik az URL.
Az így kapott linkek innentől „élesek” és ha kikerülve kattintják őket, a Google Analytics Forgalmi Források füle alatt már látni is fogjuk – sokszor az Egyéb kategória alatt a hozzájuk kapcsolódó eredményeket is.
Ugyan ez a technika hirdetések mérésére is teljesen alkalmas, azonban rendszer szempontból csak egy irányba kommunikál. Ahhoz, hogy ne csak mi, hanem adott esetben a hirdetési rendszer is „lásson” eredményeket az oldalunkon belül, egy másik eszközt ajánlanék: a Pixeleket. A Facebook, azaz most már Meta univerzum megoldása pedig egész egyszerűen beépíthető és használható konstrukció.
A témáról bővebben a Tovább gombra kattintva olvashatsz!
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk