Mostanság kétszeresen is nagy kihívás előtt áll a saját pékséget alapító Kovács Anita. A Hospice Alapítvány korábbi programigazgatójának az elmúlt pár év igencsak sűrűre sikerült: először kitanulta a profi kenyérsütést, utána beállt péksegédnek egy neves kézműves pékséghez, a kenyérsütést folytatta egy hobbiműhelyben, majd belevágott az Ide Süss Manufaktúra történetébe. A 2. kerületi Víziváros egyik hangulatos kis utcájában található pékséget idén tavasszal indította el, a vállalkozásban három, már felnőtt fia is aktívan részt vesz. A hely egyik különlegessége, hogy igazi szerelemprojektként született meg. Anita már péksegédként saját pékségről szőtt álmokat, így mikor leküzdve a bürokratikus akadályokat megnyitottak, csak a pozitív visszajelzésekre figyelt, örült, hogy áprilistól júniusig hétről hétre nőtt a vásárlóik száma.
A kiváló minőségű kovászos kenyerek és péksütemények készítésén túl (Budapesten a kézműves pékségek között is unikálisak azzal, hogy egyáltalán nem használnak élesztőt, még a péksütikhez sem) mindenben igyekeznek a vásárlóiknak kedvezni. Például noha nyáron már nagyon elszabadultak az alapanyagárak (a vaj ára 50%-kal nőtt!) Anitáék nem nyúltak a fogyasztói árhoz. Most már úgy látja, hogy ez nagy hiba volt a részéről. „Szociális érzékenységem nagyon befolyásolja az egész vállalkozást” – meséli Anita, akinek legidősebb fia hívta fel a figyelmét arra, hogy sajnos a kedvezményrendszerüket is muszáj lesz a jövőben átalakítani. A tanárok, a nyugdíjasok, a manufaktúra házában lakók 10% kedvezménnyel vásárolhatnak náluk, csak mivel ők adják a vevők 30%-át, ez jelentős mínusz a bevételoldalon. „Ehelyett egy törzsvásárlói programot tervezünk bevezetni” – mondja Anita.
A szigorúbb vállalkozói létbe való átlépés lesz tehát számára az egyik nagy kihívás ősszel. A szerelemprojektet, – amelyet édesapjától megöröklött családi cégből keresett magántőkéjéből finanszírozott javarészt – mindenképp piaci alapokra szeretné helyezni. Már csak azért is, mert az Ide Süsst az egyik fiának szeretné majd teljes egészében átadni, és ahhoz, hogy a vállalkozás önállóan is megállja a helyét, muszáj lesz kilépni a rózsaszín ködből. „A nyári szabadságolások miatt jelentősen lecsökkent a forgalom, a keletkező hiányt pedig már egyre nehezebben tettem bele a pékségbe a saját pénzemből. Most három hónapot adtam magunknak, hogy 0-ra jöjjünk ki a hó végén. Ha ez nem megy, szomorúan, de kénytelenek leszünk bezárni” – mondja Anita. Tudják, az ősz nem lesz sétagalopp, mert a másik nagy kihívás, a recesszió (energia-és alapanyagáremelkedés) is ideért.
Mit terveznek most? „Három, egy optimista, egy pesszimista és egy reális verziót is lemodelleztem a jövőre, és mindegyikhez készítettem külön üzleti tervet is. Az alap, hogy üzletfejlesztésbe kell fogni. Azt látom, hogy csak az előremenekülés adhat mentőövet. Mivel a fix költségeink magasak (jól megfizetett munkaerő, kiváló alapanyag), ezért azt látom, hogy egy út van: meg kell növelni a forgalmat” – magyarázza Anita.
Hogyan fog ez kinézni a gyakorlatban? Ehhez először megfogalmazták, hogy kik is ők. „A mi koncepciónk, hogy a környék péksége szeretnénk lenni” – mondja az alapító. Ezt követve az Ide Süss célközönsége a környéken lakók, dolgozók.
A témáról bővebben a Tovább gombra kattintva olvashatsz!
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk