A nőnap az egyenlő jogok, a nők szabad munkavállalásának ünnepe. A Magyar Marketing Szövetség vállalati tagjánál, az Ersténél megbecsülik a nőket. A bank munkavállalóinak több mint 60 százaléka nő, a vezetői pozíciókban pedig fele-fele a nemek aránya. Az erős vállalati kultúra, a sokszínűségi és integrációs alapelvek segítik, hogy a kollégák, így a nők is jól érezzék magukat. A magyarországi pénzintézetek közül egyedül az Erste került be a legkedveltebb munkáltatók listáján a top10-be. (A Munkahelyeink.hu felmérése a munkavállalók értékelése alapján.) Munkavállalói körében a bank 2022 után 2023-ban is 78 százalékos elégedettséget mért rekord alacsony fluktuáció mellett. Az Erste sikere konzisztens stratégiára épül. Az elégedett kolléga elégedett ügyfelet jelent, az elégedett ügyfél pedig elégedett tulajdonost eredményez – mondta el Mihók Krisztina, a bank HR-vezetője.
A nőnap nem a virágvásárlásról szól. New Yorkban 1857-ben negyvenezer textil- és konfekcióipari munkásnő kezdett sztrájkot azért, hogy csökkenjen a munkaidő és a férfiakéval megegyező bért kapjanak. Az elmúlt több mint másfél évszázad alatt sok minden változott, de a különbségeket a mai napig nem sikerült teljesen felszámolni. Magyarországon tavaly a KSH adatai szerint a munkavállalási korú férfiak körében a foglalkoztatottak aránya 78 százalék volt, míg a nők esetében 69 százalék. A gyermektelen illetve a gyermeket nevelő nők foglalkoztatásában is nagy a különbség. A 25-49 év közötti nők esetében a kisgyerekesek (3-5 év közötti gyermeket nevelők) foglalkoztatási rátája 14 százalékponttal volt alacsonyabb tavaly, mint a gyermektelen nőké.
Az Erste saját példáján mutatja meg, mi kell ahhoz, hogy mindenki egyforma esélyekkel tudjon érvényesülni a munkában:
Munka és a magánélet egyensúlya
A rugalmas munkavégzés lehetősége nagy segítséget jelenthet a kisgyermeket nevelő anyáknak, akik így könnyebben tudják összehangolni a munkát és a magánéletet. Az Ersténél a home office aránya 60 százalékos, de a munkatársaknak lehetőségük van ennél nagyobb arányban is otthonról dolgozni távmunka keretében. A bank ezen felül részmunkaidő vállalását is biztosítja: a munkavállalók 8 százaléka ebben a formában teremti meg a magánélet és a munka egyensúlyát. Ezek a lehetőségek mind a női, mind a férfi kollégák esetében nagy segítséget nyújtanak abban, hogy az otthoni munkamegosztás egyenlőbb legyen, akár a gyerekek neveléséről, akár házimunkáról van szó.
Karrierlehetőség, egyenlő esélyek
Fontos, hogy a nők és férfiak munkáját, teljesítményét azonos mérce alapján ítéljék meg a munkaadók. Magyarországon sok munkáltató még mindig fenntartásokkal kezeli a fiatal, gyermekvállalás előtt álló nőket, illetve a kismamákat. Az Ersténél nemre, korra, vagy a munkavállalással össze nem függő bármely más szempontra való tekintet nélkül értékelik mindegy egyes kolléga munkáját. Az Erste Csoport egészét tekintve a nők aránya a vezetői pozíciókban eléri a 47 százalékot. Magyarországon jelenleg az Erste felső vezetőinek 33 százaléka nő. A bank vezetése elkötelezett a vegyes vezetői csapatok mellett. A kiválasztásnál nem a munkatárs neme, hanem az egyéni képességek, teljesítmény, értékek alapján születnek meg a döntések. Fontos a bátorítás, a jó példák, amelyeket az Erste saját női vezetői, valamint külső szakértők mutatnak be inspirációs előadásokon, kerekasztal-beszélgetéseken. A bank vezetésfejlesztési programjában külön, női vezetőknek indított képzést is tartanak.
Megbecsülni a munkatársakat
Minden munkavállalónak számít a megbecsülés, hogy munkáját, a cég iránti lojalitását elismerjék. Az Erste 2019-ben indította el egyedülálló lojalitás programját. A rugalmas, több elemében is szabadon variálható program két év munkaviszony után indul. Az idő előrehaladtával, négy lépcsőben nő a választható juttatások köre, amelyek mind a kollégák magánéletben való kiteljesedése és segítése köré épülnek. A legnépszerűbb elem az egészségbiztosítás, illetve később annak kiterjesztése a munkavállaló családjára is, vagyis egyfajta segítség, hogy kevesebb problémával kelljen megküzdeni a mindennapokban. A juttatások köre 2022-ben munkavállalói részvényprogrammal bővült.
Lehetőség a fejlődésre
Az új technológiák, változó követelmények és feladatok miatt minden korábbinál fontosabb, hogy a munkavállalók tudjanak tanulni, fejlődni, legyen szó a cégen belüli képzésekről, karrierfejlesztési lehetőségekről, vagy az élet egyéb területeiről. Az Erste lojalitás program egyik fontos és közkedvelt eleme a szabadidő, amelybe az éves rendes szabadságon felül biztosított szabadnapokon túl beletartozik az alkotói szabadság, amely akár négy hét extra szabadságot jelent. A plusz szabadnapok mellett az Erste szabadon felhasználható tanulmányi keretet is nyújt, amelynek segítségével a munkavállalók képezhetik magukat, fejlődhetnek, akár a munkakörüktől teljesen eltérő területeken is.
Támogató közösség
Igen nagy segítséget jelenthet, ha a munkahelyen olyan közösség, baráti csoport működik, amelyez bátran fordulhatunk akár probléma esetén is. Az Ersténél 2017-ben indult el munkavállalói kezdeményezésként az ErsteNő szervezet, amely ma már közel 900 tagot számláló, nőknek szóló munkavállalói csoport a bankon belül. Célja, hogy támogassa a nők egyenlő esélyeinek biztosítását, a nők egyenlő esélyekre és pozitív változásra való törekvéseit, segítséget nyújtson a szülési szabadságról visszatérőknek, előmozdítsa a családbarát munkahelyként való működést illetve, hogy a nők (és a férfiak is) jobban érezzék magukat az Erstében. Az ErsteNő tagjai számos, munkát érintő és szabadidős program kialakításában és népszerűsítésében vettek és vesznek részt, ilyen volt például a home office és a rugalmas munkavégzés, panelbeszélgetések női vezetőkkel, jótékonysági adománygyűjtési és kapcsolatépítési rendezvények, vagy éppen újraélesztési tanfolyam.
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk