Az Ingka Csoport hisz benne, hogy a különbözőség és sokszínűség mind hozzájárulnak a sikerhez. Az IKEA ezért 2022-ben is aktív szerepet vállalt a társadalmilag hasznos ügyek támogatásában, és továbbra is olyan munkahellyé igyekszik válni, ahol minden munkatárs biztonságban és elfogadva érezheti magát. Az IKEA számára minden emberi jog megkérdőjelezhetetlen fontosságú, az olyan ügyeket pedig, amelyekért közvetlenül is tenni tud, kiemelten kezeli.
A sokszínűség elfogadása és támogatása jegyében az IKEA a mindennapokban együttműködő módokat talál a befogadó magatartás gyakorlati megvalósítására. Így a sokszínűségből a legtöbbet tudja kihozni. Ez azt is jelenti, hogy a nők és a férfiak számára egyenlő lehetőségeket biztosítanak, és elérik a nemek közötti 50-50%-os arányt minden országban, minden pozícióban, beleértve a testületeket és bizottságokat is. Az 50-50%-os kötelezettségvállalásukkal arra törekszenek, hogy több nőt üdvözölhessenek az eddig jellemzően férfiak által betöltött pozíciókban, ugyanakkor több férfi kaphasson lehetőséget az eddig többségében nők által betöltött állásokban.
Az IKEA 2022-ben is arra törekedett, hogy az LMBT+ közösség tagjai is biztonságban érezzék magukat, és önmaguk lehessenek: a homofóbia, a transzfóbia és a bifóbia elleni világnap (IDAHOTB) keretében, a Stonewall’s Global Diversity Champions programja által nyújtott támogatással több lépést is tett ennek érdekében. Az IKEA globális LMBT+ befogadási tervvel rendelkezik, és nemrég elindították a globális Transznemű befogadás eszközkészletet is a vezetők számára, mely átfogó irányelveket tartalmaz a transz-inkluzív munkahely és a transz-inkluzív csapatok létrehozására. Emellett az IKEA munkatársai számára edukációs programokat biztosít az elfogadásról, a tudat alatti előítéletekről és az LMBT+ társadalmat érintő kérdésekről.
Miközben a társadalmi egyenlőség megteremtéséig még mindig nagyon sok a feladat, az elmúlt években emberek millióit további tragédiák is sújtottak: a globális krízisek következtében világszerte több mint 100 millió ember kényszerült elhagyni az otthonát, és ez a szám évről évre növekszik. Az IKEA a menekültek világnapján partnerszervezetével, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával, az ENSZ Menekültügyi Ügynökségével fogott össze. Annak érdekében, hogy minden menekültet támogassanak, idén két problémával foglalkozott az IKEA: az empátia hiányával és a finanszírozási hiánnyal. Az edukáció és a narratíva megváltoztatására tett törekvések mellett az IKEA a menekültek munkaerőpiaci elhelyezkedését is segíti.
Az IKEA az emberek partnere szeretne lenni a biztonságos otthonok megteremtésben. Sokan azonban még mindig nincsenek biztonságban a saját otthonukban: minden második nő tapasztalta már élete során a pszichológiai erőszakot, és minden ötödik nő vált már fizikai vagy szexuális bántalmazás áldozatává (FRA tanulmány, 2014). Amikor a pandémia alatt a családon belüli erőszak áldozatainak száma növekedni kezdett, az IKEA elhatározta, hogy cselekedni fog: az áldozatokat az elmúlt évekhez hasonlóan idén is figyelemfelhívó kommunikációval, edukációs programokkal, kutatásokkal és a partnerszervezetek, többek között a NANE támogatásával segítették.
„Szerencsére egyre több vállalat ismeri fel, hogy az egyenlő bánásmódra és fenntarthatóságra való törekvés mind piaci, gazdasági, de etikai szempontból is az egyetlen járható út” – mondta Bálint Attila, az IKEA Magyarország fenntarthatóságért felelős vezetője. „Az IKEA gyakorlatilag megalapítása óta ebben a szellemben működik, és bízunk abban, hogy ezzel nemcsak jobb munkahelyet teremtünk, de egy kicsit jobb hellyé tesszük a világot is.”
Az IKEA töretlenül hisz benne, hogy az emberi jogok, ahogyan azt az egyetemes nyilatkozatban is megfogalmazták, minden embert, fajra, színre, nemre, nyelvre, vallásra vagy politikai meggyőződésre való tekintet nélkül megilletnek. Az IKEA ennek az elvnek a mentén működött 2022-ben is, és az elkövetkező években is kitart emellett.
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk