A szilárd jövedelemtermelő képesség eredményeként csökkenő hozamkörnyezetben is jól teljesített a Magyar Marketing Szövetség vállalati tagja, az MBH Bank az idei első félévben. A 2024. első féléves pénzügyi időszakról szóló tőzsdei jelentése alapján a társaság korrigált adózás előtti eredménye meghaladta a 162,6 milliárd forintot, a Csoport mérlegfőösszege pedig 11 727 milliárd forintot tett ki a félév végén, ami éves összehasonlításban így közel 12%-ot emelkedett. A továbbra is stabil tőkehelyzet mellett a társaság hitel- és betétállományai ugyancsak jelentősen nőttek a félév során: bruttó hitelállománya meghaladta az 5 816 milliárd forintot, ügyfélbetétállománya pedig 7 626 milliárd forintot tett ki.
Konstans növekedés az állományokban, erős piaci pozíciók
Az MBH Bank hitel- és betétállományai a félév során a stratégiával összhangban tovább növekedtek, erősödő piaci részesedéseket biztosítva ezzel a társaság számára. A bruttó hitelállomány a tavalyi bázisidőszakhoz képest 17,3%-os növekedéssel 5 816 milliárd forintra rúgott, az ügyfélbetétállomány pedig 21,6%-os éves emelkedéssel 7 626 milliárd forintra nőtt a félév végéig.
- A lakossági szegmens a félév során jelentős bővülést könyvelhetett el, ami egyrészt a Fundamenta-akvizíciónak, másrészt a hitelezést támogató intézkedéseknek köszönhető. Ezek nyomán a lakossági bruttó hitelállomány éves szinten 33%-os növekedéssel 2 253 milliárd forintra emelkedett, a betétállomány pedig 3 159 milliárd forinton zárt, ami 29%-kal haladja meg az előző évi értéket. Emellett az idei második negyedévben jelentős, piaci ütemet meghaladó növekedést ért el a bank az új hitelezési volumenben; mind a jelzáloghitelek, mind a személyi kölcsönök terén növelte piacrészesedését az új kihelyezésekben.
- A vállalati üzletágban elért féléves eredmények ugyancsak pozitívak: éves összevetésben 7,3%-os hitelállomány-bővülést ért el a bank, így a bruttó hitelállomány 2 891 milliárd forintot tett ki, míg a betétállomány 26,7%-os éves növekedéssel 4 332 milliárd forint lett.
- Az MBH Csoporthoz tartozó lízingcsoport, amely a 25%-os piaci részesedéssel piacvezető, stabil növekedést mutatott az év első hat hónapjában. Állománya 578,5 milliárd forint volt 2024. II. negyedév végén, amely 8,7%-os éves növekedést jelent.
„Ügyfeleink bizalmának köszönhetően a változó kamatkörnyezet ellenére rendkívül erős félévet zártunk. Tovább építettük otthonteremtési ökoszisztémánkat, kivettük a részünket a gazdaságélénkítő programok bevezetéséből és azok ügyfelekhez történő eljuttatásából, jelentősen növeltük lakáshitel kihelyezésünket, valamint tovább nőttek betét- és hitel állományaink. Minden adott tehát ahhoz, hogy univerzális nagybankként a magyarok első számú pénzintézete legyünk és piacvezetővé váljunk minden főbb ügyfélszegmensben” – mondta az eredmények kapcsán Dr. Barna Zsolt, az MBH Bank elnök-vezérigazgatója.
Stabil tőkehelyzet és magas jövedelmezőség
Az MBH Bank 2024 első felére vonatkozó pénzügyi eredményeit a szilárd jövedelemtermelő képesség, stabil tőkehelyzet és megfelelő likviditási szintek, valamint javuló portfólióminőség jellemzi. A bankcsoport első féléves korrigált adózás előtti eredménye meghaladta a 162,6 milliárd forintot, korrigált adózott eredménye pedig 139,0 milliárd forint lett, magas, 26,1%-os korrigált tőkearányos megtérülés mellett. Az MBH Bank mérlegfőösszege 11,8%-os éves emelkedés nyomán 11 727 milliárd forintot tett ki a félév végén. A társaság tőkehelyzete változatlanul stabil: 19,3%-os tőkemegfeleléssel és 17,8%-os elsődleges-tőkemegfelelési mutatóval zárta a félévet, amely továbbra is jelentősen meghaladja a szabályozói elvárást. A bank saját tőkéje 1 110 milliárd forintra növekedett, éves szinten 24,3%-os emelkedéssel.
Az MBH Csoport működési költsége 137 milliárd forintot tett ki 2024 első félévében. A költségnövekedést – amely éves szinten 10% alatt maradt – a cégcsoport bővülése okozta, miután 2024 áprilisától a Fundamenta költségei is bekerültek a csoportköltségbe. A bank NPL-portfóliója is tovább zsugorodott, záróállománya 2024. II. negyedév végén 170,9 milliárd forint volt, míg az NPL ráta 2,9%-ra csökkent a negyedév végére.
A fenti eredmények mellett az MBH Bank az első félévben összesen 33,2 milliárd forint értékű bankadót és extraprofit adót számolt el. „A csökkenő hozamkörnyezet ellenére szilárdan tartottuk jövedelmezőségünket és határozott célunk a további növekedés, a magas jövedelemtermelő képesség megőrzése, valamint hogy szintet lépjünk a tőzsdei jelenlétünkben is, amihez az üzleti teljesítmény növelése mellett elengedhetetlen a költséghatékony működés is” – kommentálta az eredményeket Krizsanovich Péter, az MBH Bank pénzügyi vezérigazgató-helyettese.
Megerősített hitelminősítés
Az MBH Bank pozitív működési eredményei nyomán a Moody's Investors Service a közelmúltban stabil kilátás mellett erősítette meg az MBH Bank befektetésre ajánlott besorolásait, többek között hosszú és rövid távú bankbetéti minősítéseit, valamint szenior fedezetlen EMTN program és szenior fedezetlen adóssági minősítését. A szakértői elemzés kiemelte, hogy a hitelintézetet javuló pénzügyi profil, növekvő jövedelmezőségi potenciál és folyamatos eszközminőség-javulás jellemzi, amelyeket nagy mértékben támogat az év első negyedévében zárult Fundamenta akvizíció, illetve az ebből eredő szinergiahatások és keresztértékesítési lehetőségek kiaknázása.
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk