Jól látszik, hogy sokan tudatosan készülnek az előttünk álló rendhagyó télre, és alternatívákat keresnek a fűtési költségek csökkentésére: hagyományosan minden év szeptemberétől, az első hűvös esték eljövetelével párhuzamosan jelentősen emelkedik a fűtőberendezések iránti kereslet. Idén ősszel kevesebben rendeltek az eMAG-tól hagyományos radiátorokat mint tavaly ilyenkor, az elektromos fűtőeszközök eladásai ezzel szemben azonban megsokszorozódtak.
Ez arra enged következtetni, hogy sokan elektromos működtetésű eszközökkel próbálják kiegészíteni, vagy részben kiváltani például a gázfűtésüket, hogy könnyebben maradhassanak a rezsicsökkentett, kedvezőbb fogyasztási határokon belül. Ezt támasztja alá az is, hogy a dizájnban erős, ám drágább elektromos kandallókat kevesebben keresik és elsősorban a funkcionalitásban erős modelleket vásárolják.
Idén az elektromos radiátorok már júliusban, augusztusban is több száz százalékos eladás-növekedést generáltak az előző év azonos időszakához képest, míg az elektromos hősugárzók forgalma augusztusról szeptemberre a szokásos háromszoros helyett megtízszereződött. Különösen népszerűek idén ősszel a fali hősugárzók: ezek előnye, hogy egyszerűen rögzíthetők a falra, elektromos bekötést sem igényelnek, konnektorról működtethetők, és hamar be lehet vele fűteni a szobát.
Mivel ezek a legismertebbek, a klasszikus elektromos olajradiátorokat és a ventilátoros hősugárzókat keresik a legtöbben - az előbbi típus csendes működése nyomán akár hálószobai használatra is alkalmas. A villamos olajradiátor előnye, hogy a benne lévő olaj a fűtés kikapcsolása után is tartja a meleget, és saját termosztátja is lekapcsolja ideiglenesen a fűtést, amikor elérte a kívánt hőfokot. Az elektromos konvektorok ezzel szemben csak addig fűtenek, ameddig be vannak kapcsolva, ugyanakkor ezekből is kapható termosztáttal szerelt, a kívánt hőmérséklet elérésekor lekapcsoló, és szükség esetén újra bekapcsoló típus, de már wifin keresztül programozható, távvezérelhető típusok is elérhetők a piacon.
Mivel a radiátor és a konvektor egyaránt a körülötte lévő levegőt melegíti fel, időbe telhet, mire a teljes helyiséget átmelegíti (ez például fürdőszobai használat esetén kevésbé praktikus), ezért a szoba méretéhez igazodó teljesítményűt érdemes választani belőle. A ventilátoros hősugárzókon állítani lehet a ventilátor sebességet, vagyis azt, hogy a fűtőszál melegét mennyire intenzíven akarjuk körbefúvatni a szobában. Ennek megfelelően ezeket inkább konyhában, garázsban, (illetve az erre felkészített típusokat) fürdőben érdemes használni, ahol csak időszakosan kell meleget biztosítani, és nem probléma, ha ez némi zajjal jár.
Egy kicsivel drágább, de remekül használható alternatív fűtési megoldás lehet a kerámiabetét fűtőelemekkel szerelt hősugárzó panel, amely energiatakarékosabb az olajradiátornál, és a víz- vagy cseppálló modellek fürdőszobában is használhatók. Léteznek ventilátoros és ventilátor nélküli változatai is - az előbbi bekapcsolásával a helyiség felfűtését lehet gyorsítani. A fürdőszoba felmelegítéséhez érdemes tájékozódni a kvarccsöves, halogén és infravörös hősugárzók alkalmazási lehetőségeiről is, mert ezekből is léteznek ilyen jellegű használatra felkészített, remek hőérzetet biztosító modellek.
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk