2023 novemberében jelent meg a példátlan szakmai összefogással született Marketing Trendbook, melyben 147 meghatározó marketinges és üzleti döntéshozó gondolatait ismerhetik meg az érdeklődők több mint 420 oldalon. A Magyar Marketing Szövetség gondozásában megjelent hagyományteremtő kiadvány, mely digitális és nyomtatott formában is elérhető a trendbook.marketing.hu oldalon, a legfrissebb szakmai és üzleti trendeket mutatja be. A marketing.hu a következő hónapokban egyenként is feldolgozza a Marketing Trendbook tartalmait, melyek közül most Szabó Béla, a Telekom márka- és kereskedelmi kommunikációs igazgatója cikkét hoztuk el ízelítő gyanánt a kiadványból.
Hogy közelítsünk a márka, a business és a stratégia felé?
„A gondolkodás, mint fontos és alapvető emberi tevékenység, eltűnőfélben van, teret engedve a konszenzusos középszerűségnek és a szakmai bundába bugyolált gondolattalanságnak. Meg kell tehát tanulnunk újra gondolkozni!”
Az AI-paradigmaváltás kapujában nem érdemes a megszokott biztonságos gondolatokkal dolgozni. Azokat a gép egész jól elmondja. Inkább az új kreativitással, stratégiával és az újragondolással kellene foglalkozni. Nézzünk erre egy kísérletet!
A márka üzleti eszköz. Arra való, hogy a vásárlók a költségek felett fizessenek egy termékért vagy szolgáltatásért. Azaz közgazdaságilag a márka a gazdasági aktorok közötti tranzakcionális viszonyt pozitívan befolyásolni képes koncepció. Ezen a gondolati vonalon mozog az is, hogy a termékinnovációk elmaradása, elnehezülése miatt az innovatív szerepet is a márkának kell átvennie, a márkainnováció ugyanis – a valószínű másolás ellenére is – differenciálóbb a rugalmassága és a gyorsasága miatt. Nem igényel komolyabb kutatást, tesztelést, hosszas belső komissiózást, „csupán” gondolkodást, illetve kreativitást feltételez, amely végül is a gondolkozás egy formája. Meg kell tehát tanulnunk újra gondolkodni. Egész egyszerűen ez a fontos és alapvető tevékenység eltűnőfélben van, teret engedve a konszenzusos középszerűségnek és a szakmai bundába bugyolált gondolattalanságnak.
A gondolkodás ellen hat a digitalizáció, az addikciót célzó viselkedési közgazdaságtanra építő fejlesztés és a közösségi média felelőtlen használata. Ebben a „szép új világban” elég csak az épp aktuális trenden utazni, hogy megragadjuk a figyelmet arra a néhány másodpercre, amíg kitart. Folyamatosan scrollozva morzsoljuk szét a figyelmünket és ezen keresztül az életünket. Minden unalmassá válik, miközben senki sem unatkozik. Az unatkozás, a kontempláció során viszont dolgozik az agy, struktúrába helyezi a történeseket megmutatva új kapcsolatokat, meglepő utakat. Használjuk tehát a digitális világot a saját boldogulásunkra, fejlődésünkre: a Telekomnak ez az ügye, ez a purpose, amelyen keresztül a márkánkat hasznossá és kortárssá tesszük. Fontos, hogy ezzel nemcsak a fogyasztókra, hanem a szakmánkra is próbálunk hatással lenni. Ezért is kísérletezünk új módszerekkel és kampánymegoldásokkal. Legutóbbi innovációnk, a Marsra Magyar! ökoszisztéma erről is szól.
A változáshoz azonban pragmatikusabban kellene hozzáállnunk. Gondoljunk a szakmánkra úgy, mint a fogyasztói választás megkönnyítésére egy új vagy megújított társadalmi hasznosságon keresztül. Ezt a márkaépítésen keresztül tehetjük meg. Ha reklámozni akarsz, rossz úton jársz. A reklámok ideje lejárt. Eljött a hatásos márkák kora. A márkák lehetősége, a vállalatok felelőssége az, hogy a világot, a társadalmunkat, az emberek mindennapjait jobbá tegyék. Elsősorban szuper termékekkel és szolgáltatásokkal, és egy újfajta aktivizmussal is, amely a márkához kötődik. Olyan aktivizmus ez, amely nem politikai, öko- vagy gender témákhoz és harciassághoz kötődik, hanem a vállalat elsődleges profittermelő képességéhez, azaz a termékhez, szolgáltatáshoz, melyet előállít.
Purpose-alapon érdemes tehát ebből a perspektívából működni. Az aktivizmus, a purpose révén akkor érjük el a legnagyobb eredményeket, ha vállalati szinten kezeljük: azaz stratégiai szinten kell a hasznosságunkat kezelni, a lehető legtöbb területre kiterjesztve. A jó stratégia hosszú távra vonatkozik, melyet a körülmények változása alapján időről időre újra kell gondolni. A stratégiaalkotás a jövő elképzelése miatt egy kreatív folyamat, viszont ennek folyamatos menedzseléséhez analitikai képesség kell, ami lehetővé teszi azt is, hogy már a jelenben elkezdhessük az ambiciózus jövőt építeni. Ezt a kreativitást ugyanakkor nem lehet kiszervezni külsős partnerekhez – mert ez nem kampányszerű működést igényel, hanem egy folyamatosan alakuló, fejlődő loop. Erre állt rá a Telekom 3 éve és ennek a szimbiotikus loopoló működésnek a hatásosságát és hatékonyságát mutatják a piaci, márka- és munkavállalói eredményeink. „Próbáljunk ki a józan észnek ellentmondó dolgokat is, mert senki más nem fogja megtenni” – mondja Rory Sutherland. Fogadjuk meg a tanácsát és lássunk neki a világjobbításhoz.
A cikket, valamint a Trendbook egyéb tartalmait a Tovább gombra kattintva olvashatod el!
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk