A januárban elkezdett fúrás 41 napig tartott és 2000 méteres mélységet ért el. A Vecsés-1 nevű kút próbatermeltetése 2024. május 19-én kezdődött meg, amely Magyarországon a Magyar Marketing Szövetség vállalati tagja, a MOL második legnagyobb hozamú olajkútja lett napi 1300 hordós kezdeti termelésével, mely a tervek szerint tovább növelhető. Az olajat – hasonlóan a korábbi Vecsés-2 kúthoz – közvetlenül a százhalombattai Dunai Finomítóba szállítják feldolgozásra.
„Az új kőolajmező másfél évvel ezelőtti felfedezése bizonyította, hogy nagy lehetőségek rejlenek még a hazai szénhidrogén-kutatásban. A mostani találat pedig további 1300 hordóval növeli a vecsési olajmező napi termelését, így a két vecsési kút együtt már a MOL hazai kőolajtermelésének több mint negyedét adja. Az új, Vecsés-1 nevű kút körülbelül 1,5%-kal növeli a MOL-csoport teljes szénhidrogén-termelését. A vecsési mező nagyban támogatja azt a célt, hogy az érett mezőink természetes termeléscsökkenését ellensúlyozni tudjuk” – mondta Schubert Archibald, a MOL Magyarország Kutatás-Termelés ügyvezető igazgatója.
„A MOL első számú feladata, hogy energiát termeljen és mozgásban tartsa Magyarországot. Miközben új, innovatív technológiákkal, köztük egy lítium-kutatási projekttel támogatjuk a zöld energiaátmenet sikerét, hagyományos üzleti tevékenységeinkkel tovább erősítjük az ellátásbiztonságot. Nem állunk le, néhány hete jelentettük be a turai kőolajtermelés beindítását, most pedig a második vecsési olajkút is próbatermelésbe állt. Minden Magyarországon kitermelt hordó kőolaj hozzájárul az importfüggőség csökkentéséhez, így továbbra is szándékunk, hogy maximálisan kiaknázzuk a hazai szénhidrogén-kutatásban rejlő lehetőségeket” – mondta dr. Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója.
A MOL az elkövetkező három évben közel 100 Mrd Ft-ot tervez befektetni magyarországi kutatás-termelési tevékenységekbe. Az elmúlt 5 évben a jelenlegi szint kétharmadára esett volna vissza a termelés a vállalat 100 milliárdos nagyságrendű beruházásai nélkül. Ez jól mutatja, hogy ellátásbiztonsági szempontból is kiemelt jelentősége van annak, hogy a MOL megfelelő forrásokat tud biztosítani a kutatás-termelési tevékenységekre.
A MOL a legnagyobb szénhidrogén-termelő Magyarországon. 2023-ban a hazai termelésből a kőolaj kb. felét (3,3 millió hordó) és a földgáz kb. 86%-át (közel 1,4 Mrd m3) a MOL biztosította. A MOL-csoport kőolaj- és földgázkitermelési portfóliójában szintén Magyarország a legnagyobb, jelenleg a teljes termelés közel 40%-át adja.
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk