A Magyar Marketing Szövetség vállalati tagja, a WWF Európai Élő Folyók programjának támogatásával Marcaliban kialakításra került egy csapadékvíz-beszivárogtató mélyület a helyben Szent János pataknak nevezett Gombai-vízfolyás egykori árterén. A Nagypincei utca felől a csapadék idekormányzásával és talajba szivárogtatásával a város tehermentesíteni tudja a felszín alatti csapadékvíz-elvezető hálózata egy szakaszát, és egyúttal lehetőséget teremt egy új vizesélőhely számára a patak mellett. A frissen elkészült vízmegtartó és beszivárogtató medence a június eleji esőknek köszönhetően hamar megtelt és megmutatta hasznosságát. A WFF arra számítt, hogy a kialakított csapadékvíz-befogadó területen a nedvesebb körülményeket kedvelő növényvilág fog megtelepedni és hosszabb távon egy természetközeli vizesélőhely hódítja vissza völgytalp ezen részét.
Marcali Város Önkormányzatával a LOGOS 4 WATERS projektben megvalósult Önkormányzati Pályázati Program keretében ismerkedtek meg 2022-ben. Benyújtott kisléptékű vízmegtartó pályázatuk akkor nem került a nyeretesek közé, ám a jó szemléletű koncepciót nem engedték elveszni, és egy évvel később az Európai Élő Folyók program keretében a WWF holland irodájának támogatásával megvalósulhatott.
Az együttműködés másik eleme már túlmutat a csapadékvíztározó medencén, és célja a Szent János patak revitalizációja, a korábban szabályozott vízfolyás természeti állapotának javítása. Ennek érdekében a WWF felmérte a patak állapotát és elkészíttettek egy revitalizációs koncepciót, amely úgy szakaszolható, hogy az önkormányzat kis lépésenként is meg tudja majd valósítani a következő években.
Első lépésként az Ánglusnak nevezett kastélyparkban került sor olyan beavatkozásokra, amelyekkel a patak és a parkban található sekély kis tó közti kapcsolat javul, a víz hosszabb ideig megtartható a park nedves, magassásos, égeres területén. Az Ánglus felújítását egy másik pályázati forrás tette lehetővé, de a WWF segítségével az Önkormányzat a megvalósítás során figyelembe vette a patak és a vízesélőhely ökológiai szükségeleteit. Ennek köszönhetően a vízkedvelő növényzet és állatvilág életfeltételei javulnak, miközben egy érdekes természetismereti tanösvénnyel is gazdagodik a helyi lakosok kedvelt közparkja.
A következő feladatok a Szent János-patak város alatti szakaszán adódnak majd, ahol a medret kísérő ártéren jó és kevésbé jó állapotú láperdők, égeresek és nedves rétek, nádasok terülnek el, és több védett fajt is felfedeztek a szakértők. Ezen a szakaszon a problémák elsődleges forrása a patakmeder korábban elvégzett szabályozása, kimélyítése, mivel ezáltal a part menti vizesélőhelyek vízellátása leromlott. A revitalizációs javaslatok ezért elsősorban a mederfenék emelését, kanyargóssá tételét és a víz ártérre történő kiléptetését tartalmazzák. Az Önkormányzat elkötelezett a természeti állapot javítása mellett, ugyanakkor az esetlegesen érintett területtulajdonosok együttműködési szándéka és a szükséges pénzügyi források elengedhetetlenek a továbblépéshez.
Nézd meg a WWF patakról és Kastélyparkról készített videóját itt!
Corporate tagjaink, partnereink IDE KATTINTVA elküldhetik sajtóanyagaikat és/vagy szakmai tartalmaikat.
Összes cikk